چیلر مدولار :
مدولار یا همان ماژولار به چیلری گفته میشود که در آن به جای استفاده از یک کمپرسور و یک مدار سرمایش ، از چند کمپرسور و دو الی 4 مدار سرمایش استفاده میشود .
این نوع چیلر ها تفاوتی با چیلر های فاقد قابلیت مدولار نداشته اند بلکه چند فقط مزیت اضافه تر نسبت به آنها دارند .

برای مثال یک چیلر 40 تن متشکل از 4 کمپرسور 10 تنی و 2 مدار سرمایش را تصور کنید . در ساخت این چیلر به دلیل اینکه از چند کمپرسور و دو مدار سرمایش استفاده شده میتوان قابلیت مدولار را اجرا کرد .

در این چیلر 40 تن مدولار ، زمانی که چیلر روشن است ، هر چهار کمپرسور و هر دو مدار به طور کامل و صد در صد وارد مدار نشده و به کار    نمی افتند . در این چیلر 40 تنی مدولار براساس شرایط برنامه ریزی شده بر روی چیلر که شرایطی مانند شرایط آب هوایی ، ساعت کاری ، تعداد فن کویل های روشن و… هستند ، چیلر به صورت خودکار و هوشمند ، براساس شرایط کمپرسور ها یا مدارات سرمایش را وارد عمل میکند .

 

مزایای استفاده از چیلر با قابلیت مدولار :

1 – کاهش مصرف برق :
چیلر با قابلیت مدولار با پله ایی کردن عملیات کارکرد چیلر ، توان پله ایی را در دستگاه به وجود می آورد و به این دلیل که دستگاه به صورت کامل به کار نیست ، مصرف برق بسیار پایین خواهد بود .

2 – کاهش استهلاک :
چیلر با قابلیت مدولار با پله ایی کردن عملیات کارکرد چیلر ، توان پله ایی را در دستگاه به وجود می آورد و به این دلیل که دستگاه به صورت کامل به کار نیست ، استهلاک دستگاه پایین خواهد بود .

3 – امکان تعمیر بدون وقفه :
همانطور که گفته شد در چیلر های مدولار از چند کمپرسور استفاده خواهد شد . این قابلیت این امکان را می دهد که اگر یکی از کمپرسور ها دچار مشکل شد ، سرمایش چیلر به طور کامل قطع نشود و چیلر به کار خود ادامه دهد تا مشکل به وجود آمده بر طرف شود .

4 – امکان افزایش ظرفیت :
این قابلیت در این نوع چیلر ها وجود دارد که در صورت نیاز در آینده ، بتوان با افزودن تجهیزات ، توان سیستم را افزایش داد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *